Πέμπτη, 19 Μαρτίου 2015

Κλήρωση 8ου Πρωταθλήματος Μπάσκετ Δικηγορικών Συλλόγων ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ 8-12 Ιουλίου 2015 Πολύγυρος 18-3-2015


Στον Πολύγυρο σήμερα 18-3-2015 και στα γραφεία του Δικηγορικού Συλλόγου Χαλκιδικής, συνεδρίασε η οργανωτική επιτροπή του 8ου Πρωταθλήματος Μπάσκετ Δικηγορικών συλλόγων Ελλάδας και Κύπρου και αποφάσισε τα κάτωθι: 

Α.- Διαπίστωσε ότι στο πρωτάθλημα δήλωσαν νόμιμα συμμετοχή είκοσι μία (21) ομάδες και συγκεκριμένα:

 • Δικηγορικός Σύλλογος Πειραιά • Δικηγορικός Σύλλογος Ρόδου • Δικηγορικός Σύλλογος Κορίνθου • Δικηγορικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης (ομάδα ΘΕΜΙΣ) • Δικηγορικός Σύλλογος Χανίων • Δικηγορικός Σύλλογος Βέροιας • Δικηγορικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης (ομάδα ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ) • Δικηγορικός Σύλλογος Πατρών • Δικηγορικός Σύλλογος Ηρακλείου • Δικηγορικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης (ομάδα ΝΟΜΟΣ) • Δικηγορικός Σύλλογος Γιαννιτσών • Δικηγορικός Σύλλογος Αθήνας • Δικηγορικός Σύλλογος Λευκωσίας Κύπρου • Δικηγορικός Σύλλογος Λάρνακας – Αμμοχώστου Κύπρου • Δικηγορικός Σύλλογος Λάρισας • Δικηγορικός Σύλλογος Κω • Δικηγορικός Σύλλογος Σερρών Δικηγορικός Σύλλογος Χαλκιδικής • Δικηγορικός Σύλλογος Λεμεσού Κύπρου • Δικηγορικός Σύλλογος Ηλείας, και • Δικηγορικός Σύλλογος Ιωαννίνων 

Β.- Εν όψει των ανωτέρω συμμετοχών και επειδή το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί κατά σύστημα διεξαγωγής του 7ου πρωταθλήματος που διεξήχθη στον Πειραιά, αποφασίζει: 

α) την απευθείας συμμετοχή στους ομίλους των 12 πρώτων ομάδων του 7ου πρωταθλήματος, 
και β) την διεξαγωγή προκριματικών αγώνων μεταξύ οκτώ (8) ομάδων ήτοι των τριών ομάδων που κατέλαβαν την 13η έως την 15η θέση του περυσινού πρωταθλήματος και των πέντε νέων συμμετοχών.

Ο Δικηγορικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης, από τον οποίο δήλωσαν συμμετοχή 3 ομάδες θα εκπροσωπηθεί τελικά από 2 ομάδες οι οποίες θα προκύψουν από αγώνες μπαράζ. 

 Γ.- Τα ζευγάρια των προκριματικών έχουν ως εξής: • Ιωάννινα – Λάρισα • Γιαννιτσά - Βέροια • Ηλεία - Κόρινθος και • Κως – Χανιά 
Οι αγώνες θα είναι διπλοί ήτοι εντός και εκτός έδρας και θα έχουν ολοκληρωθεί το αργότερο έως την 30η Απριλίου, οι δε τέσσερις (4) ομάδες που προκριθούν θα συμπληρώσουν κάθε μία και έναν όμιλο. Οι ημερομηνίες θα καθοριστούν ελεύθερα από τα ζευγάρια.
 Ο διοργανωτής θα παρακολουθήσει τους αγώνες ως παρατηρητής.

 Δ.- Κατά τα λοιπά οι όμιλοι καταρτίζονται ως εξής:
 1 ος ΟΜΙΛΟΣ: ΑΘΗΝΑ, ΟΜΑΔΑ Β΄ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΛΕΥΚΩΣΙΑ, ΝΙΚΗΤΗΣ: ΙΩΑΝΝΙΝΑ- ΛΑΡΙΣΑ 
2 ος ΟΜΙΛΟΣ: ΟΜΑΔΑ Α' ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ΣΕΡΡΕΣ, ΠΑΤΡΑ, ΝΙΚΗΤΗΣ: ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ- ΒΕΡΟΙΑ
 3 ος ΟΜΙΛΟΣ: ΛΕΜΕΣΟΣ, ΗΡΑΚΛΕΙΟ, ΡΟΔΟΣ, ΝΙΚΗΤΗΣ: ΗΛΕΙΑ- ΚΟΡΙΝΘΟΣ ος ΟΜΙΛΟΣ: ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΛΑΡΝΑΚΑ-ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ, ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ, ΝΙΚΗΤΗΣ: ΚΩΣ- ΧΑΝΙΑ

 Οι αγώνες που 2ου και 4ου ομίλου θα διεξαχθούν στο κλειστό γυμναστήριο Νικήτης Χαλκιδικής και οι αγώνες του 1ου και 3ου ομίλου θα διεξαχθούν στο κλειστό γυμναστήριο Νέων Μουδανιών Χαλκιδικής.
 ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ 
 Για την οργανωτική επιτροπή
 Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ